Z promieniowaniem podczerwonym mamy do czynienia przez całe swoje życie. Jest ono wytwarzane przez wszystkie ciała fizyczne posiadające temperaturę różną od zera bezwzględnego. Pod względem fizycznym promieniowanie podczerwone jest falą elektromagnetyczną o długości od 780 nm do 1 mm. Wyróżnia się trzy rodzaje podczerwieni, ze względów na pasma. W Polsce przyjmuje się następujący podział: podczerwień bliska (NIR), podczerwień średnia (MIR) oraz podczerwień daleka (FIR). W ogrzewnictwie ten rodzaj promieniowania wykorzystywany jest do ogrzewania pomieszczeń. Do tego celu używa się paneli na podczerwień o grubości od 1 do 3 centymetrów. Powstają one z wytrzymałych włókien węglowych.
czwartek, 20 października 2016
wtorek, 13 września 2016
Dobór metody ogrzewania do konkretnego domu
Ogrzewanie jest jedną z ważniejszych rzeczy, o której powinniśmy pamiętać przygotowując się na chłodniejszą końcówkę roku. Spadek temperatury zwykle jest bardzo nagły i nie sposób będzie przewidzieć w jakim stopniu wpłynie to na nasz komfort oraz samopoczucie. Dlatego takimi rzeczami warto jest się zająć się możliwie wcześnie, aby być już przygotowanym w razie, gdy sytuacja będzie wymagała włączenia ogrzewania. Sposobów na zapewnienie sobie ciepła jest naprawdę wiele i sztuką jest wybrać to, które będzie odpowiednio wydajne i zapewni nam w miarę możliwości tanią eksploatację. W domach prywatnych przeważa ogrzewanie z wykorzystaniem kotłów CO. Dzięki nim jesteśmy w stanie samodzielnie decydować o tym jak ciepło będzie w naszym domu. Mamy też lepsze panowanie nad wydatkami, bo dokładnie widzimy ile paliwa nam zostało. Niezależnie od tego czy będzie to węgiel, ekogroszek, pellet czy coś innego. Warto jest wybrać takie rozwiązanie, które zapewni najlepszy stosunek wydajności do ceny.
wtorek, 19 lipca 2016
Komfort cieplny domu - dobór materiału opałowego
Na wygodę i komfort zamieszkania w domu prywatnym wpływa wiele czynników. Jednym z bardziej znaczących jest ogrzewanie, które powinno być możliwie tanie i wydajne. Osoby mieszkające w blokach zwykle pozbawieni są tego problemu, ponieważ posiadają centralne ogrzewanie, do którego ciepło dostarczane jest wprost z miejskiej ciepłowni. Dzięki temu pozyskiwanie ciepła jest zupełnie bezobsługowe i ze względów rozłożenia na wielu mieszkańców nie należy do najdroższych. Niestety nawet takie rozwiązanie ma wady – możliwości grzewcze są mocno ograniczone i dostępne tylko w wybranych miesiącach w roku. Nie będziemy mogli zagrzać mieszkania w chłodny letni wieczór, a takie przecież się zdarzają. Dlatego osoby mieszkające w domach prywatnych mają większe możliwości na zapewnienie sobie komfortu. Wystarczy podejść do tego rozwiązania na spokojnie i przeanalizować jakie możliwości są obecnie dostępne i które z nich sprawdzą się w naszym przypadku.
środa, 1 czerwca 2016
Sposoby na ogrzewanie domu prywatnego
Posiadając swój własny dom prywatny, jednym z najważniejszych elementów o jakich będziemy musieli pamiętać jest przede wszystkim zadbanie o to, by był on jak najskuteczniej ogrzany. Jest to szczególnie istotne podczas okresu zimowego, ponieważ to właśnie wtedy mamy do czynienia z najniższymi temperaturami, które mogą przedostawać się do naszych wnętrz, a jest to przecież sytuacja, której każdy z nas z pewnością chciałby uniknąć. Na szczęście sposobów by ogrzać swój dom jest obecnie całkiem sporo, więc będziemy mieli w czym wybierać.
Ogrzewanie centralne w blokach
Zima to czas w którym zdecydowanie najbardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby i dolegliwości zdrowotne. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim fakt, że to właśnie wtedy mamy do czynienia ze zdecydowanie najniższymi temperaturami oraz niekorzystną aurą pogodową. Aby więc uchronić się przed tym wszystkim, nie obejdzie się bez zapewnienia sobie odpowiedniej temperatury we własnym domu lub też mieszkaniu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)